Az ágy és franciaágy tisztítása házilag-így csináld!

Az ágy és franciaágy tisztítása házilag-így csináld!

Az ágy tisztítás mindig is egy nehéz feladat volt. Legyen szó akár sima, hagyományos ágyról, franciaágyról, vagy ezeknek csupán matracáról-el kell ismerni, hogy ezeknek a tisztítása vagy a kárpittisztítás soha nem egyszerű feladat.


Ennek viszonylag egyszerű oka van: sokféle olyan koszolódás és probléma képzelhető el, ami zavaró lehet. Ilyen lehet például a dohos szag eltűntetése ágyból, lehet szó akár pisiről is, ami kifejezetten kellemetlen lehet. Beszélhetünk akár szimpla porosodásról, nyálról, izzadtságól is: mégis, mi a legjobb megoldás? 


A jó hírünk az, hogy nincs szükség kifejezetten drága vegyszerekre ahhoz, hogy remek sikereket és eredményeket érhessünk el. Bárki képes lehet rá, kivétel nélkül. A bejegyzés egyben komplett útmutatóként is szolgálhat azok számára, akik a különféle módszereket szeretnék összehasonlítani és mérlegelni, hogy a lehető legjobb döntést hozhassák meg.


Mik a legjellemzőbb koszolódások, és hogyan kerülnek oda?


Felmerülhet bennünk a jogos kérdés: mégis mik a legjellemzőbb koszolódási formák és azok hogyan kerülhetnek oda, ahová? Párat már említettünk, de próbáljuk meg a lehető legnagyobb részletességgel összeszedni.


Nyál. A nyál talán sokkal gyakrabban jelenik meg különféle ágyneműhuzatokon és matracokon, mint gondolnánk. Például, gondoljunk arra az esetre, amikor valaki a párnájába temeti a fejét otthon úgy, hogy a szája nincs teljesen csukva, vagy pedig alváskor, a forgolódás közben, mikor nem vagyunk teljesen tudtunknál.


Testpára. A testpára még nem egyenlő az izzadtsággal, viszont hasonló vegyületeket és vegyi anyagokat tartalmaz. Habár lassabban idéz elő koszolódást mint testvérpárja, az izzadtság, idővel bizonyosan meglátszik majd a matracunk szennyezettségén a hatása. A testpára által előidézett koszolódás nagymértékben függ attól, hogy hogyan öltözünk fel, amikor alszunk. Amennyiben vastagabb ruhadarabok takarnak minket, a hatása kevésbé érezhető.


Izzadtság. Az izzadtság előbb-utóbb minden egyes lepedőn megjelenik, rosszabb esetben-amennyiben az izzadás intenzívebb-akár a matracon is nyomot hagyhat. Különösen igaz lehet ez például betegségek alkalmával, mikor az ember heves izzadáson megy keresztül.


Tinta. A tinta nagyon komisz dolog! Nem könnyű feladat egy tintás szennyeződést eltávolítani, amennyiben az a lepedőre kerül, vagy pedig az ágyba. A helyzet márpedig alapvetően ez lenne: és ekkor a tisztítás is nehezebb feladat lehet. 


Pisi. Talán ez az a szennyeződés, amitől a leghamarabb meg akarunk szabadulni. Gusztustalan és egyben büdös is-míg egy olyan ágyneműn, ami enyhén rászáradt tintás, el lehet lenni egy ideig, addig a pisis paplant nem lehet tolerálni. Jellemzően kisgyerekeknél fordul elő az ilyesfajta szennyeződés, ezért figyeljünk, hogy a kisgyereken nadrágpelekna legyen.


Penészesedés. A penészesedés nagyon komisz dolog lehet. Amennyiben ilyesmivel kerülünk szembe, számíthatunk arra, hogy profi szakértőkhöz kell fordulnunk, akik tudnak segíteni nekünk ennek az eltávolításában. Akár még a matrac cseréje is felmerülhet, mint kérdés: hiszen a penész nagyon káros, és nehezen eltávolítható. Talán az összes szennyeződés közül ez lenne a legkomiszabb.


Szimpla porosodás. A porosodás ugyanúgy a hagyományos szennyeződési formák közé tartozik, igaz, hogy az összes közül talán ez lenne a „legkevésbé veszélyes”. Ennek egész egyszerűen az az oka, hogy könnyebben tisztítható, mint az előzőleg felsorolt szennyeződést fajták.


Milyen hatása lehet annak, ha nem tisztítjuk rendszeresen az ágyunkat?


A válasz az, hogy különféle baktériumok és atkák telepedhetnek meg rajta. Talán nem is gondolnánk elsőre, viszont vegyük figyelembe: rengeteg allergia okozói lehetnek ezek. Amennyiben nem tisztítjuk ki rendszeresen a matracunkat és ágyunkat, akkor az alvás is jellemzően kellemetlenebbé válhat.


Ami ráadásul a legrosszabb az egészben, az az, hogy ezek-amennyiben megtelepednek az ágyunkban, egész évben ott élősködhetnek-még a téli időszakra is igaz ez. Ráadásul az atkák szemmel nem is láthatók, az ember számára észrevehetetlenek-így a probléma fennállása sem feltétlenül evidens.


Ezen felül, ne felejtsük azt a szempontot sem, hogy amennyiben nem tesszük meg rendszeresen a tisztítást, a matrac élettartama is rövidebb lehet a végén.


Mi az egyik legjobb megelőzési mód?


A válasz az, hogy mindenképp próbáljunk meg matracvédőt használni. Ennek az az oka, hogy ez által eleve a problémát próbáljuk meg megelőzni. Amennyiben egy megfelelően választott matracvédőt használunk, akkor töredékére csökkenthetjük a kockázatokat. Igaz, jellemzően 5-8 ezer forintot is elkérhetnek egy jó védőért-viszont mindenképp megéri beruházni rá, főleg akkor, ha drágább matracunk lenne.


A matrachuzat tisztítását hogyan végezhetjük?


Felmerülhet bennünk a nagyon is jogos kérdés: hogyan végezhetjük a matrachuzat tisztítását? Itt a legelső kérdés, amit tisztáznunk kell, az az, hogy a matrachuzat levehető-e vagy pedig sem. Amennyiben nem levehető, akkor az alábbiak szerint érdemes eljárnunk-ez esetben a mosógép szóba sem jöhet.


Érdemes először egy kisebb szívóerőt használó porszívózásba kezdeni. Ennek az az oka, hogy ez által az elhalt emberi hámsejtek, porosodások nagyon könnyedén eltüntethetőek. A darabot kicsit rázzuk fel, mielőtt neki kezdenénk a munkának, ezzel azt érhetjük el, hogy a letapadt por fellazuljon. Nagyobb szívóerő használata nem javasolt, hisz ez akár a szövetet is károsíthatja, a töltőanyagot pedig kiszívhatja a helyéről. Még abban az esetben is ez legyen az első lépés, ha mondjuk tintával állunk szemben. Ugyanis ez esetben is rengeteg olyan koszt távolítunk el, amire amúgy semmi szükség.


A második lépésben jöhetnek a kémiai, vegyi anyagokkal bíró tisztítószerek. A jogos kérdés talán fel is merülhet: mindenképp érdemes méregdrága tisztítószereket vásárolni? A válasz az, hogy semmiképpen! Ezek talán élettanilag is károsak lehetnek, és még drágák is. Érdemes lehet kárpittisztító habot használni, esetleg semleges bázisú tisztítószert, langyos kivitelben. Nagyon ügyeljünk arra, hogy a huzatot semmiképpen ne áztassuk szét, hanem hagyjunk időt arra, hogy az anyag hatni tudjon. Elsődleges szempont, hogy a penészesedési folyamatokat próbáljuk meg megelőzni és elkerülni. Amennyiben nem hagyunk elegendő időt arra, hogy a huzat kiszellőzzön, végleges hibát követhetünk el.


Milyen hőmérsékleten érdemes a matracvédőt kimosni?


Nagyon is jogos kérdés. Amennyiben levehető matrachuzatunk lenne, a válasz az, hogy 40-60 Celsius fokon érdemes, jellemzően ez az a hőmérséklet, ami optimális.


Hol érdemes a tisztítást elvégezni?


Felmerülhet a jogos kérdés: mégis hol érdemes a tisztítást elvégezni? Már képzelhetjük is magunk elé az alábbi jelenetet: kiemeljük a matracot a helyéről, és kicsit megbillentve nekiállunk a tisztításnak. Ez hibás lépés lenne! Amennyiben lehetséges, próbáljunk meg kimenni az udvarra. Ez által garantált lehet, hogy a tisztítás során a lakás, illetve annak levegője nem szennyeződik.


A foltszerű részeket mennyire gyorsan érdemes eltávolítani?


A válasz az, hogy azonnal, amikor csak észrevesszük. Pár órán belül már berajzolódott minta alakulhat ki a párnánkon, pár nap múlva pedig a tisztítás is jóval nehezebb lehet. Ezért általános aranyszabály: amikor a baj megtörténik, azonnal essünk neki, és próbáljuk meg eltűntetni a foltot. Azon felül, bakteorológiai szempontból is fontos lehet, hogy azonnal beavatkozzunk. Hiszen, ilyen módon előzhetjük meg, hogy komolyabb szétterjedés létesüljön.


Aranyszabály, hogy használjunk ecetet, ugyanis ez az egyik legjobb szagsemlegesítő a sampon után. Ilyen módon gyakorlatilag biztosak lehetünk benne, hogy nem maradnak kellemetlen szagszegmensek hátra. Érdemes valamilyen tiszta rongyot használni, ezt áztassuk be rövid ideig ecetes vízbe, végül dörzsöljük fel a felületet. Nagyjából fél óra állás után mossuk le és egy porszívóval segítsünk rá egy picit, hogy a nedvesség felszívódjon.


A másik rendkívül jól használható szer a szódabikarbóna. Ezt vízzel elkeverve érdemes használni. Helyezzük a keveréket a foltra, és hagyjuk ott egy jó fél órán keresztül. Utána tiszta vízzel érdemes átdörzsölni, végül pedig kiszárítani. 


Érdemes lehet klórt is használnunk?


A válasz egyértelműen az, hogy nem érdemes. A klór élettani hatását tekintve káros az agyra, ebből kifolyólag érdemes kerülni a használatát. Az egészségre pedig általánosságban véve is károk. Vannak ennél jobb praktikák is: felejtsük el!


Milyen nyomást érdemes használni?


A nagy nyomású megoldásokat érdemes kerülni. Inkább használjunk kicsi-és közepes nyomást: ennek az az oka, hogy ez által a szövet sem károsodik, a töltőanyag sem kerül ki. Ezen felül, nem léphetnek fel kiszellőzési problémák sem.


Jó ötlet forró gőzt használni?


A forró gőz használata a mosásban mindig roncsoló, a szövetekre és az anyagra általánosságban véve káros lehet. Akár teljesen tönkre is tehetjük az ágyunkat, ha ilyen használunk. Próbáljuk meg kerülni!


Mire érdemes mindenképpen ügyelnünk, amennyiben matracot választunk?


Ez természetesen nem kifejezetten a tisztítás témaköréhez tartozik. Azonban érdemes lehet figyelembe vennünk, hogy nem minden matrachuzat mosható egyformán. Hiszen, amennyiben a huzat ketté választható két oldalt a cipzár által, akkor egy átlagos háztartási mosógépbe is befér majd. Így, nem kell külön tisztítóba járnunk, hogy a problémákat elkerüljük. 


Az itt leírtak csupán matracokra és ágyakra vonatkoznak?


A válasz az, hogy nem csupán. Többé-kevésbé alkalmazhatók az itt leírtak egyaránt kanapékra és ülőgarnitúrákra is.


Hol tudunk jó minőségű bútort és franciaágyat venni?


A MyBútor kereskedése országos szinten ingyenes házhozszállítással kínál jó minőségű franciaágyakat és bútorokat. Webáruházként működünk: online rendelés folytán tud nálunk vásárolni, nem kell foglalót fizetni. Ha nem azt a bútordarabot kapja, amit elgondolt, akkor azonnal visszavesszük a darabot. A kiszállítás országos szinten ingyenes. Ha felkeltettük a figyelmét, tekintse meg franciaágy választékunkat!




Címkék:
Kiemelt termékeink közül

Üzenetküldés

Tudunk esetleg valamiben segíteni neked?


  • Add meg a neved helyesen

    Add meg az email címedet helyesen

  • Add meg a telefonszámodat helyesen

  • Add meg az üzeneted helyesen

Este hat óra után nem vagyunk telefonon elérhetők. Add meg a telefonszámodat, és visszahívunk holnap!








Az űrlap elküldésével igazolja, hogy tudomásul vette az adatvédelmi irányelveinket.



X

Az alábbi számot hívja fel vagy nyomja meg a gombot, amennyiben érdeklődik a kiszemelt terémkkel kapcsolatban!

+36 20 392 2901
X
Hívja értékesítőnket bizalommal!
+36 20 392 2901